Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemPopup_Anywhere has a deprecated constructor in /home/hygeia/public_html/plugins/system/popup_anywhere/popup_anywhere.php on line 23
Artikuj mjekësor

Artikuj mjekësor


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/hygeia/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Obeziteti është kthyer në një fenomen gjithmonë e më të përhapur të kohëve moderne që po jetojmë dhe të qenit në formë apo të paturit të një peshe ideale është një nga sfidat e të gjithëve. Jo pak herë ndodh, që për arsye të mosmarrjes me aktivitet fizik, jetës sedentare, kequshqyerjes apo edhe ndikimit të një sërë faktorësh të tjerë, të fitojmë peshë dhe më pas e kemi shumë të vështirë të kthehemi në peshën tonë ideale. Alternativë e rënies së shpejtë nga pesha janë edhe aplikimi i proçedurave mjekësore.

 

Si çdo vit edhe këtë verë fëmijët do të kalojnë shumë kohë duke u larë dhe luajtur në pishinë apo në det. Nëse jeni prind, mund të jeni shumë të familjarizuar me dhimbjen dhe diskomfortin e veshit  te fëmijët, sidomos pas një fundjave të gjatë të kaluar në det duke notuar. Në varësi të moshës së fëmijës, simptomat që ato shfaqin mund të ndryshojnë, por rezultati, pra ankesat janë po të njëjtat: dhimbje, inflamacion dhe madje shumë herë e shoqëruar edhe me infeksion. Por, për të gjithë ju nëna, duke u informuar mbi shkaqet, parandalimin dhe mundësitë e trajtimit, ju mund të jeni të përgatitura në mënyrë që të dini si të veproni në rast se përballeni me një rast të tillë.  

Në muajt e verës shtohet vëmendja e njerëzve, sidomos femrave, për trajtimin e venave varikoze. Në këtë sezon shtohet edhe numri i pacientëve që vijnë të vizitohen për këtë problem. Arsyeja në shumicën e rasteve është e thjeshtë, me ngrohjen e kohës dhe ndërrimin e veshjeve, rritet preokupimi për paraqitjen estetike të këmbëve. Pjesërisht ka edhe një arsye shëndetësore, me ngritjen e temperaturave shtohen shqetësimet që sjellin venat varikoze. Por, që të arrihen në maksimum efektet estetike të trajtimit, cilido qoftë ai, duhet kohë, ndaj paraqitja tek mjeku në verë nuk është e përshtatshme. Kujdesi për venat varikoze duhet të fillojë muaj më parë, që në verë të kemi paraqitje më estetike.

Sottocategorie

Spitali Hygeia Tiranë

SPITALI HYGEIA TIRANЁ është spital privat i nivelit ndërkombëtar me një investim fillestar prej 60 milion euro, duke qenë i vetmi spital në Shqipëri i konceptuar që në fillesat e tij si strukturë spitalore, si nga pikëpamja strukturore ashtu edhe nga ajo funksionale. 

Lexo me shumë...

Newsletter

Abonohu per te mare njoftimet tona me email:

Si të arrini në Hygeia

Kontakte

Spitali Hygeia Tiranë:
Sekretaria: + 355 4 23 90 000
Urgjenca: + 355 4 23 23 000
Email: info@hygeia.al